Cumhuriyet davasında ara karar günü

Cumhuriyet davasında tüm sanıklar ifadesini verdi. İlk duruşmasının 5. günü olan bugün ara karar açıklanacak.

28-07-2017

Cumhuriyet çalışanlarının yargılandığı davanın son gününde sanık avukatlarının savunmalarıyla devam ediyor. 11’i tutuklu 17 Cumhuriyet yazar, çizer, muhabir ve yöneticisi için bugün karar verilmesi bekleniyor.
 
Tutulu gazetecilerin içeri alınmasının ardından ilk savunmayı sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar yaptı. Av. Dizdar, “Bu dosyada kişilerin özgürlüğünün kısıtlanmasını gerektiren herhangi bir delil toplanmamıştır. Derhal beraat verilmeli” dedi. Mahkeme başkanı, derhal beraat koşullarının oluşmadığını, yargılamanın devamını gerektiren olgular olduğunu söyleyerek talebi reddetti.
 
Kadri Gürsel vekili Avukat İbrahim Koyuncu ise “İddianamede somut suçlama yok. Önce kendimizi suçlayıp sonra savunacağız. Müvekkil vakıfta hiçbir zaman görev almamıştır. Yenigün haber ajansında bir görevi yoktur. Basın kanunu kapsamında suç duyurusu da yok. İddianamede 2013 sonrasında bir takım usülsüzlükler olduğu iddia ediliyor. Müvekkilim 2013 öncesinde Milliyet gazetesinde çalışıyordu. Vakıf yönetiminde de hiç yer almamıştır” diye konuştu.
 
 
KİMLER TUTUKLU YARGILANIYOR? 

 
Cumhuriyet gazetesi davasında, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör ve Ahmet Şık tutuklu yargılanıyor.
 
KİMLER TUTUKSUZ YARGILANIYOR? 
 
Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, yazarlar Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya, muhasebe çalışanı Gülseli Özaltay, eski çalışan Bülent Yener ise davanın tutuksuz sanıkları. Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise dosyada ‘firari sanık’ olarak yer alıyor. Cumhuriyet gazetesinin muhasebe çalışanı Yusuf Emre İper de tutuklu bulunuyor ancak dosyası bu davaya dahil edilmedi.

BERAAT TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Öte yandan Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Av. Ali Rıza Dizdar, "Bu dosyada kişilerin özgürlüğünün kısıtlanmasını gerektiren herhangi bir delil toplanmamıştır. Derhal beraat verilmeli" dedi.

​Mahkeme başkanı talebi reddetti. Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ, "Mahkeme başkanı, derhal beraat koşullarının oluşmadığını, yargılamanın devamını gerektiren olgular olduğunu söyledi" paylaşımında bulundu.

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal